Aplikacja wspomagająca kształcenie poczucia rytmu

Praca inżynierska, 2022

Autor: Anna Stachurka
Promotor: Jakub Wagner


Streszczenie

Celem niniejszej pracy było stworzenie narzędzia umożliwiającego kształtowanie poczucia rytmu poprzez zestaw ćwiczeń rytmicznych. Narzędziem tym jest aplikacja internetowa Rubato (https://rubato.azurewebsites.net/), pozwalająca na rozwinięcie u człowieka zdolności do wychwytywania powtarzalnych schematów rytmicznych. Istnieje wiele gier wykorzystujących rytm jako jeden z elementów rozgrywki, tudzież całkowicie opierających na nim swoją rozgrywkę, jednakże wymagają one pewnego poziomu zaawansowania w tej dziedzinie. Rubato daje możliwość opanowania niezbędnych umiejętności nie tylko ludziom doświadczonym muzycznie czy rytmicznie, ale także tym, którzy nie posiedli jeszcze odpowiednich podstaw w tymże obszarze.

Głównym zadaniem było opracowanie aplikacji umożliwiającej wykonywanie ćwiczeń rytmicznych, polegających na odgrywaniu zadanych sekwencji rytmicznych z towarzyszeniem metronomu, oraz dokonującej analizy statystycznej wyników tych ćwiczeń.

Opracowana metoda treningowa wykorzystuje zestaw partytur muzycznych przeznaczonych dla perkusistów. Podstawę metody stanowi cyfrowy metronom, którego działanie polega na generacji impulsów dźwiękowych z zadaną częstotliwością. Celem użytkownika jest odegranie partytury danego ćwiczenia (poprzez naciskanie klawisza na klawiaturze) w sposób jak najlepiej zgrany z sygnałem metronomu. W trakcie wykonywania ćwiczenia partytura jest wizualizowana w taki sposób, że poszczególne nuty znajdują się na środku okna aplikacji w momencie, gdy należy je zagrać. Opracowano również algorytm określania jakości wykonania ćwiczeń rytmicznych, którego wyniki służą użytkownikowi jako informacja zwrotna w trakcie treningu.

Na potrzeby oceny skuteczności działania opracowanego rozwiązania przygotowano dwie grupy testowe, które różniły się między sobą stopniem umuzykalnienia. Na podstawie uzyskanych rezultatów dokonano badań skuteczności danych treningów w zależności od predyspozycji użytkownika, uzyskując z testów zadowalające rezultaty.